sklep internetowy a social media

Krótka lista tego co jest niezbędne, aby prowadzić własny sklep internetowy?

Współczesny przedsiębiorca musi na bieżąco dostosowywać swoje produkty i usługi do zmieniających się potrzeb klientów. Jeśli chce utrzymać się na rynku musi podążać za aktualnymi trendami. Jednym z nich jest dokonywanie zakupów online. Są one niezwykle praktycznym rozwiązaniem, dzięki któremu oszczędza się czas i pieniądze. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób inwestuje w profesjonalny sklep internetowy. Jeśli i Tobie chodzi po głowie taki pomysł, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem – “Krótka lista tego co jest niezbędne, aby prowadzić własny sklep internetowy?”.

Co jest potrzebne do prowadzenia sklepu online?

Masz już pomysł na e-biznes, ale nie wiesz co jest potrzebne do prowadzenia sklepu online? W pierwszej kolejności należy założyć własną firmę. Może to być jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, ale także spółka z o.o lub S.A. Prowadzenie sprzedaży w Internecie jest traktowane normalnie jak inne biznesy. Z tego powodu niezbędne jest zarejestrowanie firmy, która otrzyma NIP, REGON, a do tego będzie posiadała swoją siedzibę oraz konto bankowe. Kolejny krok polega na wymyśleniu nazwy i domeny, czyli adresu sklepu. Adres ten powinien być na tyle łatwy, aby inni bez trudu mogli go zapamiętać, odnaleźć czy zapisać podczas rozmowy telefonicznej. Szukając odpowiedniej nazwy sugeruj się swoją branżą, tym czym się zajmujesz. Niech będzie ona prosta a zarazem oryginalna.

Na samym początku dobrze także jest stworzyć regulamin sklepu internetowego. Powinien być on wykreowany w oparciu o aktualne przepisy i ustawy. Ponadto powinny znaleźć się tam informacje, które będą odnosić się do obsługi posprzedażowej. Pamiętać należy o Rozporządzeniu RODO, według którego klienci mają prawo dostępu do swoich danych osobowych, mają możliwość ich usunięcia oraz przenoszenia.

 

Współczesny, dobry sklep internetowy to ten zaprojektowany pod kątem UX i UI. Oznacza to, że jest on precyzyjnie dopasowany do potrzeb klienta. Zoptymalizowanie sklepu gwarantuje, że użytkownicy będą spędzać w nim dłuższy czas, a co za tym idzie zwiększy się także konwersja. Ważne jest również dostosowanie się do wymogów najpopularniejszej wyszukiwarki czyli Google. Umieszczenie zoptymalizowanych treści zawierających odpowiednie frazy na stronie swojego sklepu z pewnością podniesie jego pozycję w wyszukiwaniach. Nie należy zapominać o promowaniu swojego sklepu na różnych portalach społecznościowych. Marketing w Social Media jest dziś naprawdę potrzebny, gdyż to on generuje potrzebę u konsumentów.

Pamiętaj, klienci lubią mieć możliwość wyboru. Z tego powodu warto zdecydować się na podpisanie umowy nie tylko z jedną firmą kurierską. Tak samo jest z opcjami płatności. Dobrze, gdy klienci będą mogli dokonać przelewu za pomocą szybkich płatności lub odroczyć swoją płatność w późniejszym terminie przy pomocy dostępnych na rynku systemów. To dla nich wygodne rozwiązania, a Ty jako sprzedawca powinieneś podążać za ich potrzebami.

Jak efektywnie zarządzać sklepem internetowym?

No i najważniejsze – musimy mieć asortyment. Tutaj mamy dwie opcje. Pierwsza polega na tym, że kontaktujemy się z wybranymi hurtowniami i producentami, ustalamy wszystkie szczegóły a potem tylko czekamy, aż kupione przez produkty znajdą się w naszym magazynie. Z kolei niektórzy wybierają tzw. dropshipping. Polega on na tym, że sprzedawca  nie posiada asortymentu w swoim magazynie, ale jest tylko pośrednikiem między klientem a hurtownią. Oprócz tego powinniśmy wiedzieć jak efektywnie zarządzać sklepem internetowym. To od tego bowiem w sporej mierze zależy jakie efekty będzie przynosić nasza działalność. Przede wszystkim ważna jest wytrwałość i regularne wprowadzanie zmian ulepszających transakcje handlowe.

zakupy przez internet

Warto również pamiętać, że nawet najlepszy układ graficzny sklepu nie jest tak skuteczny jak odpowiednia reklama. Mówiąc wprost sklep internetowy nawet przygotowany najlepiej jak się da sam nie będzie mieć konwersji. Wymierne efekty z pewnością przyniosą działa SEO/SEM, a także te w Social Media, jak Facebook Ads. Portale takie jak Facebook to świetne miejsca do reklamowania swoich usług. Prowadzenie np. firmowego profilu lub fanpage’a może w znacznym stopniu zwiększyć ilość klientów, poprzez budowanie zaufania ciekawymi i przydatnymi wpisami.

Podsumowując, własny sklep internetowy może okazać się świetnym pomysłem na biznes. Ważna jest jednak odpowiednia wiedza na ten temat, więc istotne jest aby w tym zakresie zasięgnąć porady specjalistów. Dzięki nim wejście na rynek będzie dla nas o wiele łatwiejsze i skuteczniejsze.